Звідки пішли сучасні кухні?
На фотознімку так звана "Франкфуртська кухня" 1926р, що стала прототипом для найсучасніших кухонних гарнітурів з кухонною технікою і принципами економного використання та розподілу кухонного простору. Винайшла її, звичайно ж, жінка. Своєю появою на світ ваша сучасна кухоня зобов'язана австрійському архітектору, переконаній комуністці і учасниці австрійського Опору, Маргарет Шютте-Ліхоцкі.
Ця була дивовижна жінка, зі складною і важкою долею. І вона ще на початку ХХ ст переймалася тим, як полегшити працю звичайної домогосподарки, яка проводить непристойно багато часу на кухні. Маргарет з секундоміром засікала час, необхідний жінці на кухонні роботи. І переконавшись, що його витрачається надто багато, через абсолютно нераціональну експлуатацію кухонного простору, взялася за роботу.
Проект Грети
Практичним результатом її досліджень став так званий "проект Грети", принципи якого виробниками кухонь використовуються до сьогоднішнього дня і напевно навіть завтра ці принципи не зміняться. Кухня Маргарете вміщувалася на 6.5м2 і повністю складалася з секцій-модулів. Самі секції-модулі в версії Маргарет не мали ніжок і стояли безпосередньо на підлозі. Над ними встановлювалися підвісні шафки, що мають розсувні дверцята. Зліва розташовувалася мийка, а газова плита (рідкість на ті часи, люди тоді користувалися вугільними) з витяжкою (теж новинка) розташовувалася праворуч. Біля вікна короткої стіни кухні стояв робочий стіл з табуретом.
Примітно, що побутових холодильників тоді ще не було, і Маргарет організувала на своїй кухні спеціально вбудовану нішу, вентильовану прохолодним вуличним повітрям для збереження продуктів. Варто згадати наявність 18-ти спеціальних висувних лоточков для припасів та спецій ...
Реакція сучасників
Ця революційна робота в кухонному дизайні була настільки незвичайною і складною для сприйняття домогосподаркам. Деякі з них просто не розуміли, як усім цим щастям правильно користуватися і як взагалі готувати їжу на "кухні Грети". Тому сучасники цю роботу тоді не оцінили, вважаючи франкфуртську кухню занадто тісною і занадто незвичною. Адже в ті часи кухні були завжди об'єднані з їдальнею, там готували їжу, їли і навіть спали.
Кухні були місцем збору та відпочинку всієї сім'ї, а франкфуртська кухня Маргарет мала строго функціональне призначення, вона була розрахована лише на одну людину і мала завдання зробити її працю максимально раціональною. І хоча така крихітна кухня не користувалася особливою популярністю, саме вона стала прототипом для всіх кухонь, вже з середини минулого століття.
Оновлено: 28 Вересня, 2020
Автор: Kuhni.if.ua